Koncert se koná pod záštitou Petra Endrle, starosty obce Krásná Hora.
účinkují:
Jakub Hrubý – baryton
Václav Uhlíř – varhany
program:
M.-A. Charpentier – Te Deum (Prélude, Après le Prélude)
A. Stradella – Pietà, Signore
D. Zipoli – Verso I–IV, Canzona in d, All’Post Comunio
J. S. Bach – Gratias agimus tibi (Missa in g)
J. K. Kuchař – Partita C dur
A. Dvořák – Biblické písně (výběr)
F. X. Thuri – Hommage à J. K. Kuchař
L. Sluka – Ave Maria (výběr)
Václav Uhlíř – Improvizace na duchovní píseň
Jakub Hrubý vyrůstal v hudební rodině, studoval varhany a zpíval ve sboru. Vystudoval sólový zpěv na konzervatoři v Kroměříži a následně pokračoval ve studiu na HAMU v Praze. Je dvorním interpretem díla východočeských skladatelů Luboše Sluky a Jiřího Strejce. Na několika koncertech vystupoval pod taktovkou Tomáše Netopila a spolupracoval s předními českými orchestry, jako jsou Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filharmonie Hradec Králové a Komorní filharmonie Pardubice.
V letech 2010–2018 byl členem souboru opery Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu operních rolí. Vedle své pěvecké dráhy se aktivně věnuje sbormistrovství a od roku 2018 také hudebnímu vydavatelství, kde se zaměřuje na propagaci a vydávání vokální a sborové hudby. Od roku 2021 působí jako ředitel Dvořákova festivalu, kde pokračuje v rozvoji této významné kulturní tradice. Díky svému širokému repertoáru a interpretačnímu mistrovství je vyhledávaným umělcem v oblasti klasické i duchovní hudby.
Václav Uhlíř (*1954) je významný český varhaník, organolog a hudební pedagog. Během studia na HAMU se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. V letech 1983–2019 vyučoval na Konzervatoři Pardubice a od roku 1990 zastává funkci diecézního organologa na Biskupství v Hradci Králové. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím hudebního souboru krematoria v Pardubicích.
Soustavně se věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory i předními sólisty. Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku především rozsáhlý cyklus snímků českých historických varhan, díky němuž vznikl cenný dokumentační archiv. Aktivně se podílí na organizaci kulturních událostí, například varhanního festivalu Vzkříšené varhany, festivalu Orlicko-kladské varhany či Dnů duchovní hudby v Hradci Králové.
Je také uznávaným znalcem varhanní problematiky a poradcem při restaurování a stavbě nových nástrojů. V rámci své organologické činnosti působil u desítek projektů v celé královéhradecké diecézi. Pravidelně přednáší a publikuje na téma varhan, liturgie a duchovní hudby.
Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.
Koncert se koná v rámci 69. ročníku Dvořákova festivalu.